W ten weekend pracuję nad nową wersją platformy Drogi do Obfitości®, a także składam na nowo i uzupełniam e-booki towarzyszące w pracy. Czytając stworzony ponad rok temu e-book, wracam do niego dziś, przyjmując z wdzięcznością na nowo jego mądrość - prostotę i głębokie, pełne wejrzenie w pracę nad sobą. Postanowiłam podzielić się wybranymi fragmentami.
"
UMYSŁ
Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się wiele metod świadomej pracy na poziomie umysłu. Co je łączy? Podstawa to zrozumieć, że umysł jest “narzędziem”, które służy do kreowania pięknego życia, ale jedynie wtedy, gdy jest świadomie zarządzany, choć w pewnym stopniu.
Umysł nie jest doskonały – należy również to zrozumieć i zaakceptować. Jest on mocną bazą do zbierania danych, świetnie się w tej roli sprawdza, jednak warto wiedzieć, że umysł zawsze kataloguje, wkłada w formy, schematyzuje. Umysł wybiera dla nas zawsze drogi i rozwiązania, które już zna, które są bezpieczne, bo znane. Jeśli w całym naszym doczesnym życiu, kierowani umysłem, nie poznaliśmy pojęcia obfitości, nie wejdziemy na jej tory, ponieważ umysł nie zna sposobu, pojęć, dróg, które do niej zaprowadzą – on nie ma tego w swojej bazie danych.
Co więc możemy zrobić?
Polecam techniki uważności, medytacje, wyciszanie, oczyszczanie umysłu etc. Jest to niesamowicie ważne, aby zacząć otwierać się na możliwość przyjęcia obfitości do własnego życia.
Przekonania i wzorce, które możemy samodzielnie przepracować, to w dużej mierze uwarunkowania jedynie z teraźniejszego życia, acz nie tylko. Metod samodzielnej pracy również jest wiele, a sprowadzają się one najczęściej do prostego mechanizmu: uważności na wzorce i zastępowanie ich nowymi.
Jak to robić?
⇒ ZAUWAŻ ⇒ ZAAKCEPTUJ ⇒ ŚWIADOMIE WYBIERZ INACZEJ
Praktyka polega na tym, aby zauważać niesprzyjające wzorce i zastępować je nowymi. Za każdym razem, gdy stwierdzisz, że pojawia się niesprzyjająca myśl, zauważ to i zaakceptuj. Nie dawaj temu uwagi, nie zasilaj jeszcze mocniej, po prostu zaakceptuj, że jest. Z tego miejsca akceptacji zdecyduj: „nie chcę tego w swoim życiu, wybieram wspierający wzorzec”, a następnie przywołaj w pamięci wzorzec, przekonanie służące i wspierające.
Na początku takiej sumiennej praktyki będziesz zauważać stary wzorzec dopiero po tym, jak już się pojawi. Z czasem zaczniesz zauważać go w trakcie jego występowania, a wraz z praktyką dostrzeżesz go nawet zanim nastąpi, np.: „znów chciałam pomyśleć tę myśl”. W praktyce tej warto mieć dla siebie dużo wyrozumiałości. Pamiętać należy, że uwarunkowania, które zmieniasz, budowane były często całe życie.
Nie wystarczy dzień, tydzień czy nawet miesiąc, aby zmienić tory z niesprzyjających na wspierające. Warto wiedzieć, że nawet jeśli uda się wypracować i zmienić pewien schemat, on może powrócić. Kiedy to będzie miało miejsce, warto po prostu zauważyć, zaakceptować i wybrać inaczej. Wzorzec taki będzie coraz słabszy, aż z czasem i uważnością całkowicie odejdzie. To umysł nadal będzie podejmował próby powrotu do tego, co dla niego znane i bezpieczne - czyli starych wzorców.
Ważne jest także, aby na miejsce dawnych przekonań dawać nowe. Życie nie znosi próżni, jeśli świadomie nie wybierzesz tego, co ma pojawić się na miejsce „usuwanego” wzorca, może na to miejsce wejść coś „losowego”. Jeśli nie przychodzą do Ciebie zwerbalizowane, wspierające wzorce, wystarczy zdecydować: „wybieram czysty, wspierający wzorzec”.
To Ty kreujesz własne życie.
Jak to ważne zdanie odnosi się do pracy umysłu?
Jako codzienną praktykę warto stosować obserwację i świadome wybory tego, co zasilamy własną uwagą. Gdy pojawiają się myśli, wydarzenia, osoby etc., które potwierdzają dawne przekonania (np. poczucie braku, niezasługiwanie na pieniądze) warto – jak wyżej – zauważyć, zaakceptować i nie dawać temu negatywnej uwagi, np.: „znów mam niewystarczająco dużo”.
Jeśli będziesz zauważać niesprzyjające wzorce i nawyki i zasilać je swoją negatywną uwagą, będziesz wzmacniać ich siłę i rolę w swoim życiu. To, co warto robić, to świadomie zauważać i wzmacniać uwagą te rzeczy, sytuacje, myśli etc., które potwierdzają, że jesteś w obfitości i przepływie.
Warto z wdzięcznością traktować każdy, nawet najmniejszy przejaw i celebrować takie chwile.
Poniżej przykład, który zobrazuje dwa różne postrzegania jednego pozytywnego faktu.
Przykład: mamy nowego klienta na nasze usługi, umówił się na pakiet czterech spotkań i płaci z góry za całość.
Możemy przyjąć ten fakt w poczuciu braku: „no tak, ale to tylko jeden klient”, „jeszcze pięciu klientów brakuje do zapełnienia kalendarza”, „przecież to i tak za mało pieniędzy, żeby spiąć finansowo miesiąc”.
Możemy też przyjąć ten fakt w poczuciu obfitości: z wdzięcznością uznać, że pojawiła się osoba, która dostrzegła mój potencjał i zaufała na tyle, aby ze mną pracować, celebrować to, pozwalając sobie chociażby na chwilę przyjemności, poczuć wdzięczność za to, że pojawił się przepływ gotówki na koncie.
Przy pierwszym podejściu traktujemy fakt pozytywny (nowy klient i przypływ gotówki) z poczuciem braku i takim sposobem świadomie wybieramy, a nieświadomie przyciągamy do naszego życia brak.
Przy drugim podejściu traktujemy pozytywny fakt z wdzięcznością, otwierając się tym samym na przyjmowanie do swojego życia kolejnych dowodów tego, że jestem w przepływie i obfitości, a za tym idzie duża szansa, że pojawią się kolejni klienci.
Aby tę wiedzę przełożyć na praktykę, na sam początek potrzebna jest decyzja, że od dziś świadomie będziesz zauważała wszelkie nawyki, które wywołują w Tobie poczucie braku. Za tą uważną samoobserwacją iść może znany Ci schemat:
⇒ ZAUWAŻ ⇒ ZAAKCEPTUJ ⇒ ŚWIADOMIE WYBIERZ INACZEJ
Możesz także wykonać listę służących oraz blokujących Twój rozwój nawyków, a także przekonań i wzorców. Wiedz, że często jest tak, że wciąż i wciąż powtarzamy dokładnie te same wzorce, nawyki, jedynie pod innymi postaciami. Kiedy przyjrzysz się temu uważniej, możesz zauważyć, że gdy zaczynasz pracę nad jednym niesprzyjającym przekonaniem czy nawykiem, inne również zaczynają słabnąć. Gdy głębiej wejdziesz w świadomą pracę, z czasem możesz dojść do wniosku, że za wszystkimi nawykami, wzorcami, przekonaniami stać może jedno lub zaledwie kilka niekorzystnych uwarunkowań. Dojście do tego miejsca daje często początek pięknej, głębokiej transformacji niesprzyjających uwarunkowań.
Kolejnym krokiem jest decyzja, że od dziś będziesz wzmacniać poczucie wdzięczności oraz inne wspierające Cię nawyki. Praktyka wdzięczności, która może wspomóc w pracy z nawykami, ma naprawdę ogromną moc. Można wykonywać ją w takiej formie, w jakiej będzie dla Ciebie najbardziej wygodna, komfortowa, wspierająca.
Przykłady zastosowania nawyku wdzięczności w codziennym życiu
Każdego dnia, rano pomyśl z wdzięcznością, czym przyjemnym, karmiących, wpierającym wypełnisz swój dzień.
Każdego dnia, wieczorem poświęć chwilę na to, aby przywołać z całego dnia to, co było dla Ciebie wspierające i przyjmij to z wdzięcznością.
Gdy pojawi się nawyk niesprzyjający: zauważ, zaakceptuj i wybierz inaczej. Przyjmij z wdzięcznością, że nawet samo zauważenie jest sygnałem, że zmieniasz swoje życie. Możesz także zobaczyć, co wspierającego wyciągniesz z tej sytuacji.
Ważne, aby poczucie wdzięczności było Twoim świadomym wyborem, aby każdego dnia decydować, że chcesz wzmacniać uwagą to, za co możesz być wdzięczna.
Pamiętaj - szklanka może być zawsze do połowy pusta lub pełna.
Twoje życie może wypełniać brak lub obfitość.
To Ty o tym decydujesz.
Ari_Anna Duszyńska
+48 538 524 644
ariannaduszynska@gmail.com