26 stycznia 2023

Rozwój świadomości

Czym właściwie jest świadomość, rozwój świadomości?

 

Czy to równoznaczne z rozwojem siebie, czy rozwojem duchowym?

 

 

 

Jak w gąszczu wielu iluzji, półprawd znaleźć odpowiedzi na pytania, które w rozwoju tym wciąż się pojawiają. Pytania, na które odpowiedzi mogą być kluczem do naszego pełnego, szczęśliwego życia? 

 

 

Dziś przyjrzę się z poziomu Wyższej Świadomości temu, co nazywamy rozwojem świadomości. W rozumieniu ogólnym, bez wchodzenia w doktryny, terminologię i systematyzowanie, jakie jest typowe dla gatunku ludzkiego,

 

 

rozwój świadomości to rozwój prowadzący do odkrywania coraz bardziej siebie w prawdzie.

 

 

 

W rozwoju tym towarzyszy nam wiele z półprawd, które chciałabym teraz naprostować. 

 

 

 

Zacznijmy od początku...

 

Nasz umysł, nasza baza dowodzenia, która odpowiada za napędzanie i nadzorowanie czynnościami życiowymi człowieka. Umysł ten także posiada w naszym życiu nadrzędną rolę w kierowaniu i podejmowaniu działań, które to życie wypełniają, które nazywamy celami, decyzjami życiowymi, od najmniejszych do kluczowym dla naszego życia. 

 

Umysł w zasobach ludzkich, w standardowym ujęciu jest także niepowtarzalną, jedyną w swoim rodzaju machiną, która w swym ogromnym potencjale ma możliwość rozwoju w wielu sferach, dziedzinach. Umysł to potęga, którą możemy w coraz większym stopniu odkrywać i zarządzać jego zasobami.

 

Jednak jest i druga strona medalu. Umysł na drodze ewolucji został tak przeprogramowany, że na dziś dzień ogromna większość ludzi poddaje się jego automatycznym działaniom. Odtwarzaniu znanych mu schematów, wzorców, programów i jednocześnie dość duże zamykanie się na rozwiązania nowe. Umysł działający w taki sposób, czyli w sposób automatyczny jest bardzo poważną przeszkodą w samostanowieniu i zarządzaniu własnym życiem. Jako nadrzędna baza dowodzenia działający automatycznie umysł, niezarządzany, staje się dla człowieka pułapką, zapętleniem we wciąż i wciąż tych samych strukturach i może stać się także trucizną pomału odbierającą soki życiowe, czyli to, co napędza do rozwoju i daje radość życia. 

 

 

 

Czym jest więc rozwój świadomości?

 

 

 

Rozwój świadomości to nic innego jak praca nad tym, aby wychodzić coraz mocniej z umysłu działającego w sposób automatyczny, na poziom umysłu, którym zarządzamy świadomie. To nazywamy tak zwanym przebudzeniem. Przebudzenie człowieka zaczyna się od czasami drobnych impulsów, wglądów w świadomość, która pozwala następnie w dalszym rozwoju dochodzić, chociaż w minimalnym stopniu, do świadomości nadrzędnej, wyższej, czyli Wyższej Mądrości / Wyższego Ja/ Duszy. 

 

 

 

 

Tryb automatyczny

 

 

 

W umyśle działającym automatycznie — czyli naturalny system działający u osób nieprzebudzonych, nie ma możliwości wyjścia poza schematy, które zostały zbudowane we wczesnym okresie dzieciństwa, a także odtwarzanie nieświadomie wzorców zaczerpniętych z linii życia wstecznej. W taki sposób człowiek od swojego urodzenia do ok. 7 roku życia buduje w pełni to, co będzie w dużej mierze napędzało jego całe doczesne życie. Do tego dochodzą, będąca poza pełną świadomością wzorce, przychodzące z wcieleń poprzednich, które towarzyszą w życiu każdego. 

 

Jest to mało przyjemny obraz w oczach osoby świadomej, jednak z wielu względów jest to obraz bardzo komfortowy. Przez całe życie działamy według tych samych schematów, wciąż otrzymujemy podobne lekcje i ogólnie wszystkie -  czy służące, czy nie wzorce wciąż i wciąż powracają, jedynie pod innymi postaciami. W odniesieniu umysłu działającego automatycznie, nieświadomie jest to sytuacja dość komfortowa — nie wychodzi poza to, co znane i bezpieczne.

 

 

 

Umysł świadomy

 

 

 

W momencie przebudzenia wchodzimy w bardzo ciekawą formę rozwoju, nazwaną właśnie rozwojem świadomości. Rozwój ten ma na celu pracę polegającą na coraz większym wychodzeniu z umysłu działającego w sposób automatyczny, w obszary działania świadomego. Na początku rozwoju czasami są to jedynie przebłyski, małe chwile świadomości, ale które są często wystarczającym motorem napędowym do dalszej pracy nad sobą. Wraz z rosnącym zasobem pracy nad własną świadomością, sięgamy coraz to odleglejszych zakamarków i "przeprogramowujemy naszą bazę danych", z tego, co nosimy w sobie — czyli pierwszych lat życia w głównej mierze determinujących nasz rozwój. Następnie wchodzimy w przeprogramowywanie działań determinujących, które zebraliśmy z wcieleń tak zwanych poprzednich, na naszej linii życia.

 

Praca ta jest w ujęciu umysłu automatycznego trudna, czasami wręcz niebezpieczna, ponieważ polega ona na całkowitym burzeniu struktury, która została zbudowana we wczesnych latach życia. Dotyczy wszystkiego, co umysł nieświadomy przejmował jako bezpieczne, bo znane. Jednak dotarcie do świadomości jest równoznaczne z tym, że przyjrzeć się należy każdej części nas, która o taką uwagę prosi i świadomej decyzji, czy to jest prawda o mnie.

 

 

Dlatego też rozwój może momentami wydawać się dość trudny i mozolny, ponieważ tak jak przy umyśle nieświadomym, wciąż powracają te same schematy, jedynie pod innymi postaciami, tak, gdy podejmujemy decyzję o rozwoju, wszelkie z tych, które nie są prawdą o nas, powinny zostać uzdrowione, aby dojść do własnej pełni.

 

 

Co ważne w rozwoju — nie rozwijamy się w sposób w pełni równoważny. Pięknie opisuje nam poziomy rozwoju w swojej pracy dr David R. Hawkins. Mapa ta pozwala na uświadomienie sobie za jakimi impulsami, kryje się jaki poziom rozwoju.

 

 

 

 

 

Z książki: Siła czy moc. Ukryte determinanty ludzkiego zachowania, David R. Hawkins, Virgo 2010, 2016 Prawa do wydania polskiego: Virgo, www.virgobooks.pl; Źródło: https://technika-uwalniania.com/mapa-poziomow-swiadomosci/

 

 

 

 

Co to oznacza, że rozwój nie dzieje się w sposób równoważny? Gdy pracujemy nad danym obszarem własnego życia, np. relacje, to w tej sferze wchodzić możemy na coraz wyższe poziomy świadomości, np. wyjść z lęku, złości i wejść w poziom miłości. Jednak nie dzieje się to w sposób równoważny w każdej sferze i elemencie naszego życia. Patrząc holistyczne, ta uzdrowiona część nas wpływa w pewnym stopniu na różne sfery życia i kolokwialnie ciągnie do góry. Jednak wejście na pewien stopień świadomości w jednej sferze nie oznacza wejścia na dany poziom w całym życiu. Np. w sferze zawodowej wciąż możemy tkwić w lęku, fałszu, trybie przetrwania i nawet nie zauważać tego. 

 

 

Mnie osobiście, zrozumienie tego dało ogromną ulgę. W wykonywanej pracy, czyli misji, planie Duszy, jaki realizuje w tym życiu, weszłam na najwyższy poziom świadomości, zwanej przez ludzi Świadomością Chrystusową. Osiągnęłam ten stan, ponieważ jest to niezbędne do wykonywania misji, prowadzenia procesów, sesji czy przekazywania wiedzy w czystej jakości. Jednak nie oznacza to, że w każdej sferze mojego życia weszłam na ten poziom — dzieje się to równoważnie do uwagi i pracy, jakie poświęcam na rozwój danej sfery. Nadal są pewne elementy, które wrzucać mnie mogą w zniechęcenie, wycofanie czy poczucie rezygnacji. Oczywiście im wyższy poziom świadomości, tym szybciej radzę sobie z takimi momentami i zamiast tak jak lata temu wychodzić z nich dniami, tygodniami, a jak u niektórych ludzi i miesiącami czy latami, zajmuje to kilka chwil i wracam do własnej równowagi. Zrozumienie tego zdjęło ze mnie presję z oczekiwań tego, jak powinnam postrzegać, działać i pozwoliło mi wrócić do normalnego człowieczeństwa, z wszystkimi jego urokami i cieniami. 

 

 

 

 

Świadomość Wyższa

 

 

 

W rozwoju świadomości ważne jest, abyśmy byli także świadomi, że celem pośrednim jest także dotarcie do najwyższej naszej osobistej świadomości — czyli Świadomości Wyższej, połączenia z Duszą / Wyższym Ja. To jest właśnie ta część w nas, która pozwala odpowiadać na najważniejsze dla nas pytania:

 

 

Kim jestem?

Po co tu jestem?

Dokąd zmierzam? 

 

 

Połączenie z tą częścią daje nam coraz większą prawdę, pozwala wchodzić coraz mocniej w kierowanie się wyższymi wartościami, nie niskimi pobudkami. To ta część pozwala doprowadzać nas do pełnego rozkwitu, rozwoju i bycia w pełni. Warto w rozwoju duchowym pamiętać jednak, że jest to część nas, niektórzy uznają, że najważniejsza, ale jest częścią nas całości jako człowieka. Także warto mieć stałe połączenie, umieć wyciszać na tyle umysł nieświadomy, aby dojść do pokładów świadomości wyższej, Wyższej Mądrości, ale pamiętać także, że nadal jesteśmy ludźmi, nie istotami jedynie duchowymi, a człowiekiem, który żyje, funkcjonuje i rozwija się w pięknym połączeniu pola ludzkości dla dobra nas wszystkich. 

 

 

 

Przyjrzyj się temu, jakie obszary Twojego życia są dla Ciebie pełne, dobre, satysfakcjonujące, a jakie wymagają jeszcze uwagi. Pozwól sobie pochylać się nad tymi częściami, które tej uwagi wymagają, aby rosnąć w swojej prawdzie, byciu sobą w pełni. To klucz i droga do pełnego, szczęśliwego życia.

 

 

 

 

Ari_Anna Duszyńska

 

 

 

Artykuł w pełnej formie będzie dostępy przez tydzień. Dostęp do wszystkich moich publikacji i pełnych artykułów znajdziesz tutaj.

Platforma

Logowanie

 

Zapisz się do newslettera i odbierz bezpłatnie wyjątkową medytację

 

OBFITOŚĆ Bezwarunkowa

 

POBIERAM

 

Polityka prywatności | Regulamin sprzedaży

 

 Ari_Anna Duszyńska 2023

Anna Duszyńska

+48 538 524 644

ariannaduszynska@gmail.com